POWER POINT İLE ETKİNLİK HAZIRLAMA ÖRNEKLERİ - 1 -

Merhaba,

Power point programını artık çoğu öğretmenimiz ders içi etkinlik ve konu anlatımı için kullanıyorlar. Bu yüzden slayt eklemeyi ve slayta resimler yazılar eklemeyi anlatmak istemiyorum. Bu düzeydeki arkadaşlara anlatmak istediğim Power Point'in çok bilinmeyen bazı özellikleri hakkında.

 

İlk olarak sizlerle bir değerlendirme dosyası hazırlayacağız. Dosyamızda soruların yazılı olduğu slaytlar olacak. Seçenekler resim veya yazı nesnesi şeklinde olabilir. Ayrıca öğrenci yanlış veya doğru seçeneğe bastığında açılacak slaytlar her soru slaytının peşinde olacaklar. Örneğin yanlış seçeneğe bastığında, yanlış olduğunu belirtip onları tekrar  soruya yönlendirecekler.

 

Aşağıda benim örnek olarak hazırladığım bir dosyayı görüyorsunuz. Anaokulu düzeyinde Matematik dersinin bir değerlendirmedi olarak düşündüm.

 

 

Ayrıca çocuklar okuma yazma bilmedikleri için hangi soruda olduklarını üstte bir sayı ile belirttim.

Aşağıda çocukların doğru seçeneğe tıkladıklarında açılacak olan slaytı görüyorsunuz.

 

 

Aşağıdaki de yanlış seçeneğe bastıklarında açılacak olan slayt.

 

 

Sorular ve soruları takip eden "doğru" "yanlış" sayfaları bittiğinde "Slayt Sıralayıcısı" görünümünde aşağıdaki gibi görünecekler.

 

 

Yani, sorular ve her soru için bir doğru ve yanlış sayfası olmalı.

 

Artık şıklarımıza köprüler ekleyebiliriz. Her şıkkı ifade eden resim için o resme tıklandığında hangi slayta gideceğini belirten bir köprü ekleyeceğiz. rneğin başlangıç olarak doğru şıkkı belirliyor olalım. Doğru şıkkı ifade eden şekil üzerinde sağ tuşa basıp "Köprü" seçeneğini seçelim.

(Burada doğru şıkkı ifade eden birden fazla şekil olduğu için çevresine bir daire çidim ve köprüyü de bu daireye vereceğim.)

 

 

Köprü seçeneğini seçtikten sonra hedefi seçebilmemiz için aşağıdaki sayfa açılacaktır.

 

 

Burada sağdaki seçeneklerden "Bu belgede yerleştir" seçeneğine tıklarsak görünüm yukarıdaki gibi olacaktır. sağ taraftaki slaytlardan hangisini seçersek, bu seçeneğe tıkladığımızda o slayta gideceğiz. Doğru seçeneği temsil eden şekli seçtiğimiz için soru slaytımızın hemen arkasındaki "DOĞRU YAPTIN.. HAYDİ YENİ SORUYA.." yazılı slaytı seçmeliyiz.

 

 

Aynı işlemi yanlış tuşlar için de tekrarlamalıyız. Fakat seçtiğiniz slaytın soru slaytımızın hemen arkasından gelen "OLMADI.. HAYDİ TEKRAR DENEYELİM" yazılı slayt olmasına dikkat edelim.

 

Şimdi köprü ayarlama işini bu kez de DOĞRU ve YANLIŞ sayfaları için yapmamız gerekiyor. Doğru yapan öğrencimizi diğer soruya, yanlış yapan öğrencimizi de tekrar aynı soruya yönlendiren köprüleri kırmızı oklara sağ tıklayıp yine "Köprü" seçeneğini seçerek düzenleyeceğiz.

 

"YANLIŞ" pekiştirecinin verildiği slayttan başlayacak olursak, kırmızı ok üzerinde yine sağ tuşa tıklayıp geri döneceği slayt olarak sorunun yazılı olduğu slaytı  seçiyoruz.

 

 

Sonra "DOĞRU" pekiştirecinin verildiği slayta gdelim ve oradaki kırmızı oktan sonraki soruya köprü tanımlayalım.

 

 

 

Artık dosyanızı sorulara cevaplar vererek kontrol edecek olursanız, şıklardan birine basmasanız, herhangi bir yere bassanız bile dosyanızın diğer slayta geçtiğini görürsünüz.. Öğrencilerimizin sadece şıklara bastığında slaytın değişmesini sağlamak için bir düzeltme yapmamız gerekiyor.

 

Menülerden "Slayt Gösterisi -->Slayt Geçişi" tıklayalım.

 

Aşağıdaki menü açıldığında kırmızı oklarla gösterilen "İLERLE" kısmında her iki kutucuğunda boş olmasına dikkat edelim. Sonra "Tümüne Uygula" düğmesine basalım.

 

Artık dosyamızı öğrencilerimizin kullanacağı formatta kaydetmemiz gerekiyor. Bunun için "Dosya -->Kaydet" uyguladıktan sonra "Slayt Gösterisi" seçeneğini seçeceğiz.. Yeni dosyamızın uzantısı .pps olacvaktır. Konumuzu belirtip "Kaydet" seçeneğini seçtiğimizde dosyamız tamamlanmış demektir.

 

Bu yazıda kullanılan örnek dosyaların hem .ppt hem de .pps dosyalarını aşağıdaki linklerde bulabilirsiniz. Dosyalarınızda kullanabileceğiniz hareketli gif dosyalarını "Gerekli Dosyalar" yazısının içindeki linklerden yükleyebilirsiniz.

 

ÖRNEK DOSYALAR:

Aşağıdaki dosya üzerinde düzeltme yapmak için önce "Power Point" programını çalıştırıp "Dosya/Aç" komutuyla bilgisayarınıza yüklediğiniz dosyayı açabilirsiniz..

Yüklemek için tıklayınız..

 

Kolay gelsin

 

 

 

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !