Şarkıların müziğini sesten nasıl ayırabilirim?: AV Morpher GOLD

Şarkıların müziğini sesten nasıl ayırabilirim?

Bu konuda uzun zamandır düşünüyordum. Okulda işlerim çok yoğun olduğu için sürekli ertelediğim bir konuydu. Geçenlerde çocukların İngilizce şarkıları playback söylemeleri üzerine bir sohbete tanık oldum. Yabancı dil eğitimi için kullanılan şarkılar genelde sözleriyle birlikte söylenmiş olarak geliyor. Bunun öğrenciyi motive ettiğine inanıyorum. Öğrenciler bence de hem daha çabuk ve istekle ezberliyorlar şarkıları, hem de doğru söylenişiyle öğreniyorlar. Ama niye diğer seçeneğimiz de olmasın? Yani artık öğrendiklerinde, gösterilerde söyleyecekleri zaman niye playback yapmak zorunda kalsınlar?

Böylece artık bu konuda birkaç başlığa bakayım diye düşündüm.

İnternetteki aramalarımda daha çok AV Morpher GOLD ön plana çıktı. Bilgisayarıma indirdim ve denedim. Bu konudaki düşüncelerimi sizlerle de paylaşmak istiyorum. Daha sonra sırasıyla "Adobe Audition" ve "Goldwave" programlarını deneyeceğim.. Umarım yazmaya fırsatım olur.

 

AV Morpher programını Nereden yükleyebiliriz?

Ben www.download.com adresinden yüklemiştim. Arama yaparak programı bulabilirsiniz. Önce exe dosyasını bilgisayarınıza yükleyip, sonra onu çalıştırarak programı bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Ben yine de aşağıya kısayolunu veriyorum.

Programı yüklemek için tıklayınız..

Her ne kadar "free" yazsa da bize sınırlı yükleme izni veriyor. Programı bilgisayara yükledikten sonra ilk kulalnımda seri numarası için kayıt olmamızı istiyor. Mail adresinizi yazıp onaylarsanız, mail adresinize seri numarasına ulaşabileceğiniz bir link geliyor. Bu mail "bulk" , "junk" , "spam" mail kutularınıza gelebilir, kontrol etmekte fayda var. bu numarayı girince açılıştaki not gelmeyecek sanmıştım fakat bu sefer satın almam konusunda beni sık sık uyarıyor.. Bazı özelliklere (özellikle de en önemlilerine) ulaşamıyorum.  İnsan sesini tamamen yok edemiyor, sadece belli bir frekans perdesindeki  sesleri siliyor. Bu frekans perdesinin ayarlarıyla deneme sürümü olduğu için oynayamadım. Etkisi müzik ve kayıt kalitesine göre de değişiyor. Mesela müzik aletlerinin çıkardığı seslere yakın insan seslerini ayırmıyor. Fakat yine de işe yaradığını söyleyebilirim. İlginç bir deneyim oldu. Bu yüzden nasıl kullanıldığını da anlatmak istiyorum.

 

Nasıl kullanılıyor?

1.Adım:

Programı kurduktan sonra en üstte sekmeler göreceksiniz: Morpher, Advanced, Editor... Bunlardan "Morpher" sekmesine tıklayın. Kullanacağınız ses dosyasını açabilmek için "File" menüsünden "Open" (pembe 1 ile resimde belirtilen yer) seçin. Çıkan diyalog penceresinden açmak istediğiniz dosyayı seçip "open" derseniz açılacaktır.

 

Fakat burada "playlist" dosyası arayacak, o yüzden ben burayı kullanmıyorum. Onun yerine yeşil 2 ile belirtilmiş araç çubuğunda sırasıyla soldan sağa "open from library" (kütüphaneden aç), "Add Files to Playlist" (Çalma listesine dosya ekle) ve "Add Folder to Playlist" (Çalma listesine Klasör ekle) düğmelerini kullanıyorum. Tek bir şarkı ekleyeceksem bu üç araçtan ortadaki "Add files to Playlist" düğmesine basıyorum. Dosyayı bulup ekle diyorum.

2.Adım

Şarkıyı bulduktan sonra, artık üzerinde oynayabiliriz. Şarkı listelerinin altında bir açılır kutu göreceksiniz. Kutudan çeşitli görevler seçebilirsiniz. Buradan "Voice Extractor" seçeneğini seçiyoruz. Sonra "Activate" tuşuna basıyoruz. Altta bizi ilgilendiren 3 bölüm var. (Bu özellikleri kullanamıyoruz satın almamızı öneriyor! )

(1) Center width: Burası analiz edilen ses dosyasının ses aralığını temsil ediyormuş. Sağa doğru çektiğimizde daha çok insan sesi elde edeceğimiz söyleniyor.

(2) Center Filtering: Burada iki kontrolümüz var. High Pass Filter ve Low Pass Filter. Bu parametreler ne kadar ses (vokal) ayıracağımızı ve ne kadar müziğin kalacağını ayarladığımız önemli kontroller.

(3) Vokal Pitch: Bu kontrolü hareket ettirerek, şarkıcının sesinin frekansı ile oynuyoruz. Bu şekilde en iyi temizlemeyi yapabiliriz..

3. Adım:

Yaptığımız ayarların sonucunu görmek için "Activate" tuşu  basılı iken şarkıya çift tıklayabilirsiniz. Son olarak artık dosyayı son haliyle kaydetmek için Çalma listesi araç çubuğundan "Morph selected Files" tuşuna basıyoruz. Aşağıdaki diyalog kutusu çıkıyor. 

Buradan "Output Folder" ve "MP3 File Format" seçiyoruz ve sonra "Morph" düğmesine basıyoruz. Eğer klasörü değiştirmek istiyorsanız "Output Folder" seçeneğini değiştirebilirsiniz.

 

İşlemimiz bu kadar. Ben diğer işlemleri de denedim. Müziği yok edip sadece vokal bıraktık, sesin frekansıyla oynadık, şarkıya efekt ekledik. Satın almadığımız için bazı özellikleri kısıtlasa da HEPSİ Grubunun şarkılarını kendi sesiyle söylemek kızımın çok hoşuna gitti. Evet altta ses biraz kalıyor ama bence yine de kulalnışlı..

Yukarıdaki açıklamaları programın "Help" kısmından aldım, kısaca çevirdim.. Diğer özellikleri de buradan okuyabilirsiniz..

Kolay gelsin

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !